SAC RDS Futureline Fejőrobot
Általánosságban a fejőrobotokról
A robottechnológia alkalmazása a fejésben, a gazdáknak költséget és időt takarít meg. Feladata a tehén fejéssel kapcsolatos fiziológiai igényének kielégítése, a kényszer nélküli stresszmentes fejés, a genetikai képességek maximális kihasználása mellett a kifejt tej extra minősége. Olyan pontos és sokrétű információk gyűlnek össze a rendszer használatbavételével, melynek felhasználásával javul a tejhozam, a reprodukciós mutatók, a tőgyegészség. A fejés nagy odafigyelést igénylő nehéz fizikai munka, amelyre egyre nehezebb megbízható és felelősségteljes munkát végző fejőmestert találni. Ezt ma már elvégzi helyettük a fejőrobot, így több idő marad a tejtermelés egyéb szakmailag érdekesebb feladatainak elvégzésére. A fejőrobotba nem kell behajtani a teheneket, a betanítás után az állatok önmaguktól, a biológiai igény és az abrak csalogató hatása miatt rendszeresen látogatják azt, tapasztalataink alapján naponta 2,5-2,8 alkalommal.
Magyarországon ez a technológia még újdonságnak számít. Azonban, ha jobban belegondolunk a robot minden munkaműveletet egyedül, emberi beavatkozás és az állatok stresszelése nélkül precízebben és pontosabban hajt végre (tőgybimbók mosása, szárítása, első tejsugarak kifejése, tőgynegyedenkénti fejés, tej vezetőképesség mérés, utófertőtlenítés, abrakadagolás, ivarzás megfigyelés, tejmérés, egyedi válogatás stb.), mint amire egy fejőházi fejés, a maga hátrányos sajátosságaival (napi többszöri kényszerű felhajtás, vakfejés, emberi hanyagság, 2-3 fejőmester) képes.
A SAC RDS Futureline fejőrobot fejési rutinja
Az elővárakozóban tartózkodó tehén minden kényszer nélkül belép a fejőállásba, ahol a rendszer beazonosítja a lábára szerelt azonosító és mozgásaktivitás mérő berendezésen keresztül. A számítógép kiadagolja a számára beállított abrakmennyiséget, majd a robotkar a lézere és kamerája segítségével beazonosítja a tőgybimbókat. A fejést előkészítő fejőkehellyel elvégzi a fejés előtti munkaműveleteket, melyek a tőgybimbók mosása, szárítása, az első tejsugarak külön fejése. Ezután a robotkar egyenként felhelyezi a 4 db különálló fejőkelyhet. A rendszer mind a négy tőgybimbónak külön kezeli a tejátfolyását, így amikor az adott tőgybimbóból a tejátfolyás a beállított érték alá csökken, akkor azt a fejőkelyhet az automata leemeli. (A robotfejésnél így elkerülhető a vakfejés.) Fejés után a kijárati kapu kinyílik, a tehén pedig vagy a válogató kapun keresztül a válogató helyiségbe vagy az etetőtérre távozik.